SSS

Sıkça Sorulan Sorular

Doğal sit alanında kalan arazimde Casa Lokomotif park edebilir miyim? Kamping işletebilir miyim?


#tinyhouse #karavan #taşınabilirevler #sitalanı
Casa Lokomotif l #TinyHouse l #TinyHouseAkımı nedir? Karavan ve Çekme Karavan mıdır?


Sektörün en iyi karavan Youtube ekibi @Düşyola ile ofisimizde yaptığımız röportajda faydalı bilgiler bulacaksınız. Kısaca bahsetmek gerekirse; 1920'li yıllarda başlayan karavan üretimi, 2. Dünya savaşı ile sekteye uğramış ve oldukça yavaşlamıştır. Soğuk Savaşın ardından karavan sektörüne yeni bir soluk gelmiş ve tüm dünyada karavancılık / kampçılık yayılmaya başlamıştır. Ülkemizde de 1980'li yıllarda kampçılığın çok moda olduğunu bilmekteyiz. Bununla birlikte 2000'li yılların başında dünyanın çeşitli yerlerinde başlayan ekonomik krizin hızlı yayılışı insanların minimalizme gitmesine sebep olmuştur. Sektör ve bireyler ev görünümlü karavanlar ya da küçük sabit evler üretmeye başlamışlardır.
Türkiye'nin ilk full off grid gezen otel odası l karavan evi l mobile tiny house l tasarım ve üretimi hakkında bilgi alabilir miyiz?


Teknede ne varsa, O'nda da var ! Biraz iddialı bir söylem olabilir elbette ... Ancak, kara hayatında gerçekten mobil yaşamdan bahsediyorsak, teknede ne varsa Casa Lokomotif mobil tiny house'ta da o olması gerekir. Nitekim biz de öyle yaptık ! Türkiye'nin ilk kara teknesini ürettik. Pellini modelimize asma kat ilave ettik. Dış cephe rengini müşterisinin istediği renkte, iç mekanı da kullanıcı sayısına göre düzenledik. Üzerinde 6 adet güneş paneli, 4 adet 12 volt 150 ah aküleri, inverterı, sigortaları, otomatik marin hidroforu, 10lt boileri , 100 lt marin buzdolabı ( taahhüdümüz 85 lt idi, 15lt lik hacim hediyemiz oldu), ocaklı eviyesi, ev tipi bataryaları, duş teknesi, tekne mobilyalarında sık rastladığımız bas çek kilitli dolap kulpları, minimal ve ihtiyacı karşılayan marin üretimli mobilyaları, taşınabilir teras çözümü ile iddiamızın arkasında durduk. Ne dediysek fazlasını yaptık. Türkiye'nin ilk tam donanımlı mobil küçük evini üretmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Bunu bir seyahat firması için ürettik. Donanıma da ihtiyaçları doğrultusunda karar verdik. Bütçe oluştu, onaylandı. Üretim startı verildi. Römork üretiminin ardından üst yapı üretim süreci 3 hafta sürdü. Sözleşmemizin imzalanması ve noterde ruhsat devri ile araç teslimi arasında 2 ay gibi mucize bir de zamanlamamız oldu. Sözleşmemiz imzalanmasının ardından 15 günlük ihtiyaçlara göre kişiselleştirme süreci geçirdik. Karavan hayatından daha fazla konfor sunduğumuzu söyleyebilirim. İç mekanda hareket kabiliyetini arttıran alanlar oluşturmanın vermiş olduğu keyifle bu yazıyı yayınlıyorum. Ürünü teslim alan kullanıcısına üretim süreci boyunca neredeyse günlük iş ilerlemesi raporu sunduk. Bunun yanında teslime yakın günlerde kullanıma dair bilgiler aktarmaya başladık. 2 nüsha olarak kullanım klavuzu ve teslim sonrası 1 haftaya yakın da satış sonrası destek verdik. Şayet, tekne ya da karavan ya da kamp hayatına sıkı bir aşinalığınız yoksa alışma süreci geçireceğinizi söyleyebilirim.
Casa Lokomotif ile dört mevsim konaklanabilir mi?


Casa Lokomotif yaz kış dört mevsim kullanıma uygundur. Bunun için gerekli izolasyon ve donanımlar kişiselleştirilebilmektedir.
Casa Lokomotif çekme karavanlar hangi araçlarla çekilir?


750kg altı ürünler binek araçlarla, 750kg üzeri ürünler 4x2 , 4x4 araçlar ve türevleri ile çekilir. Aracı uygun olmayanlar için çekici hizmeti verilir.
Motokaravan restorasyonu yapıyor musunuz?


Casa Lokomotif 2020 yılı Aralık ayı itibariyle motokaravan restorasyonu / yenilemesi yapmaya başlamıştır.
Casa Lokomotif için resmi izinler nasıl oluyor?


750kg üzeri çekme karavanlarımız için ruhsat ve plaka sürecini sizin adınıza yapıyoruz. Satışlarımızı noterde ruhsat devri olarak gerçekleştiriyoruz.
Mobilyalı / Mobilyasız, Donanımlı / Donanımsız satın alma imkanım var mı?


Casa Lokomotif tekerlekli evleri mobilyalı, mobilyasız, donanımlı ya da donanımsız olarak satın alabilirsiniz.
Casa Lokomotif mobile tiny house nasıl alım satım yapılır?


Noter aracılığı ile alım satımı mümkündür. Otomobil satışının aynısıdır.
Casa Lokomotiflerde mtv, muayene vergi nasıl oluyor?


Çekme karavanların tümü motorsuz taşıt oldukları için vergiden muaftır. Çekme karavanların yılda 1 kez muayenesi gerekir.
Çekme karavanlarınızın teslim süresi nedir?


Genellikle 45 ile 60 gün arasıdır.
Aracımı motokaravana çevirir misiniz? Ya da motokaravanların iç donanım yenilemesini yapıyor musunuz?


Evet. Bizden bu konuda teklif alabilirsiniz.
Basında Casa Lokomotif l Tiny House hakkında çıkan haberler neler?


Yirmi Dört Tv Haberler Canlı yayını l #TinyHouse nedir? #TinyHouseFiyatları ? #TinyHouseKiralama https://www.instagram.com/p/CMXL9DAlFya/ AFP Agency France Press l Tiny House News : https://www.instagram.com/p/CMPw3KFljeu/ https://www.whatsorb.com/tiny-houses/casa-lokomotif-mobile-tiny-house-caravan-house-mobile-house https://www.sabah.com.tr/yazarlar/gunaydin/mert-vidinli/2018/11/04/hicbir-yere-yetisemiyorum-diyenlere-mobil-ev https://www.ntv.com.tr/galeri/seyahat/kucuk-ev-akimi-turkiyede-yayginlasiyor-tiny-house,T3sPcaaTWEKBYVYW37Xj_A https://www.aa.com.tr/tr/yasam/kucuk-ev-akimi-turkiyede-yayginlasiyor/1575315 https://www.zingat.com/blog/tiny-house-akimi-turkiyede/ https://www.1lesikmedya.com/evinizi-dilediginiz-yere-tasiyin/ http://www.bursadabugun.com/haber/kucuk-ev-akimi-turkiye-de-de-yayginlasiyor-1173246.html https://emlakkulisi.com/tiny-houselara-turkiyeden-de-ilgi-var/615146 https://www.finansgundem.com/haber/tiny-house-akimi-turkiyede-de-yayginlasiyor/1434399 https://www.emlak365.com/emlak-haberleri/turkiye-de-tiny-house-tekerlikli-ev-akimi-giderek-yayginlasiyor-h22517.html